Odkąd laptopy, smartfony i tablety zdominowały rzeczywistość współczesnego świata i zawładnęły dużą częścią spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, problem otyłości stał się bardziej powszechny. 

II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: „Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie i ich promocja w zdrowiu dzieci i młodzieży”, która odbyła się 8 kwietnia w Auli Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego była okazją do rozmowy na tematy dotyczące promocji aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. 

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor – główny organizator wydarzenia, przedstawił statystyki dotyczące problemu otyłości na przestrzeni ostatnich 40 lat. Wynika z nich, iż mamy do czynienia w ujęciu ogólnoświatowym z epidemią nadwagi. 

W trakcie spotkania omówiono nowatorskie sposoby radzenia sobie w szkołach z niską intensywnością ruchową uczniów m. in. poprzez wprowadzenie ławek do pracy na stojąco przez część lekcji oraz przedstawiono założenia programów realizowanych przez sanepid w szkołach m. in.: „Trzymaj formę”, „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” i kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Podkarpackie placówki należące do Sieci Szkół Promujących Zdrowie zaprezentowały przykłady dobrych praktyk i swoje doświadczenia w realizacji przedsięwzięć zachęcających do aktywności ruchowej i zdrowego odżywiania.